Malarstwo

Nazywam się Paweł Tadeusz Galiński i urodziłem się w roku 1975. W autobiografiach wielu artystów pisze: "tworzę od dzieciństwa". Ja mam zdjęcia z roku 1978 - ukazujące jak pokrywam gryzmołkami - wielką księgę przychodów i rozchodów mojego dziadka... Wprawdzie tych pierwszych, dziecinnych prób nie nazwałbym twórczością, lecz pasja do rysunku i (od 14 roku życia), do malowania - towarzyszą mi przez całe życie. Jako dziecko rysowałem zwierzęta, SF, proste komiksy. Wśród rodziny nie miałem żadnego plastyka i długo byłem tzw., samoukiem. O tym by tworzyć "na poważnie" myślałem już w liceum, jednak dopiero w roku 1995 powstał cykl dużych prac (akryli), inspirowanych snami - i ten czas uważam za realny początek swojej drogi twórczej. W roku 1997 zrezygnowałem ze studiów (biologia), idąc do prywatnej szkoły artystycznej w Gdańsku (Akademia Multimedialna). Szkołę ukończyłem w roku 2001 dyplomem: artysty plastyka - projektanta. Jeszcze podczas nauki, a także później (lata 1998 - 2002), uczyłem się prywatnie u artysty malarza - Janusza Janowskiego. Korzystałem także z korekt innych malarzy, m.in., Witolda Pazery i śp., Janusza Mokwy. Przez wiele lat w moim malarstwie dominowaly martwe natury, pejzaże, rzadziej akty, sceny rodzajowe lub alegoryczne, portrety. Równolegle wciąż tworzyłem cykle eksperymetalne, autorskie i z czasem te proporcje odwróciły się - dziś skupiam się przede wszystkim na malarstwie stricte autorskim. Nie oznacza to, że porzuciłem tradycyjne motywy, po prostu..., mimo upływu lat wciąż otwarty jetem, ba, chętny - na nowe inspiracje i wyzwania. Poniżej prezentuję wybór galerii zawierających najlepsze przykłady mojego malarstwa. Zapraszam! 

 • Przestrzenie metafor, olej na płótnie, 70x100 cm, 2010

  Przestrzenie metafor

  Wybrane, autorskie obrazy eksperymentalne. Insporowane snami, wyobrażeniami, tematyką sci fi, nauką. Powstają pojedynczo, czasem w mini cyklach.

 • Metafory 39, olej na płótnie, 100x70 cm, rok 2009

  Metafory

  Obrazy autorskie, jedne z pierwszych eksperymentów - wychodzących z inspiracji klasyczną martwą naturą. 

 • Olej na płótnie, 50x70 cm

  Nastroje

  Cykl malarski, w którym sięgam po tematykę postaci ludzkiej ujętej metaforycznie, symbolicznie, najczęściej w postaci martwych natur, lub nawiązania do nich - ukazując zamiast ludzkich ciał - wyobrażenia rzeźb, albo malarskich lalek (dla uczących się podstaw proporcji, anatomii).  Większość zamieszczonych prac - to kompozycje archiwalne, wkrótce dodam nowe. Zapraszam. 

 • Babel, olej, 120x70 cm, 2006

  Alegorie

  Alegorie, symbole, odniesienia do przeszłości życia i jego czasu, do trudów, karkołomnych wyborów, albo stanięcia na progu wyjątkowego wyzwania. Czasem nawet odniesienia biblijne, ale..., raczej staro-testamentowe. Zapraszam do oglądania! 

 • Olej na płótnie, 40x40 cm, 2020

  Portrety

  Przykładowe portrety - autorstwa Pawła Tadeusza Galińskiego.

 • Korelacje III, akryl na sklejce, 90x90 cm, 2021, obraz niedostępny.

  Artefakty

  Obrazy autorskie, wyłącznie lub w większości elementów - malowanie z wyobraźni. Metaforyczne, czasem surrealistyczne, błądzące po pograniczu malarstwa symbolicznego. Czasem wariacje na temat martwej natury, lub ilustracje autorskich opowiadań, odpowiednio przeinterpretowane motywy z popkultury... Bywa - że coś mi się przyśni, albo ujrzę inspirujący przedmiot / jego fragment, a następnie szkice, szkice, studia...

 • Gniazda, akryl na ścianie, 3x3,5 metra, Hostel Luna, łódź, 2015

  Gniazda

  Dawniej część cyklu "Artefakty" - po latach zyskał samodzielność... Do cyklu przynależy mój jak dotąd największy obraz - na ścianie, w Hostelu Luna w Łodzi - o formacie około 3,5 x 3 metra powierzchni. Zapraszam do oglądania! Z wyobraźni / pamięci malowane, w 100%. 

   

 • Zmagania V, akryl na płycie, 50x70 cm, rok 2019

  Vanitas

  Vanitas, memento mori, przemijanie, nostalgie. Prace archiwalne - albo już ich nie mam, albo mam jeszcze - lecz z naciskiem, że krótko i już zarezerwowane. 

 • Odchodzę! - akryl na płycie, 50x50 cm. Dostępny.

  Bukiety II - Inaczej...

  Wśród wielu motywów maluję też bukiety - kwiaty i nie tylko - ich wybór pokazuję nieco niżej - w pierwszym cyklu "Bukiety". Tutaj zaś..., tutaj pokazuję prace malowane z wyobraźni. Całkiem autorski cykl malarski, nierzadko z nutką ironii, malarskiego żartu. 

   

 • Tulipany, olej na płótnie, 50x30 cm, rok 2008, obraz archiwalny.

  Bukiety

  Bukiety - kwiatów, miechunek i jabłek. Obecnie prezentowane są prace archiwalne.

 • Ostatnia godzina, olej, 30x24 cm, rok 2009

  Nokturny

  Szczególny cykl autorskich martwych natur - malowanych od roku 2002 - z początku przy świelte żywego ognia świec i zniczy, później częściej z wyobraźni, pamięci. Cykl metaforyczny, symboliczny, odniesiony na tradycji, ale w mojej interpretacji. Zamieszczone kompozycje mają charakter archiwalny, acz, z całą pewnością nie powiedziałem wszystkiego w tym temacie. 

 • Dwie cebule i szczypiorek

  Still life...

  Po polsku - martwe natury. Still life - moim zdaniem - nazwa bardzo adekwatna i dlatego jej używam. Wyłącznie autorskie kompozycje. Zarpaszam!

 • Olej na płótnie, 30x40 cm, rok 2009, archiwum.

  Perspektywy

  Punkt styku - martwej natury i pejzażu. 

 • Ogrody Werder Havel, obraz z pleneru, rok 2009, obraz niedostępny (kolekcja prywatna dr Franka W. Webera, dyrektora Galerii Miejskiej w Werder).

  Pejzaże I - Architektura

  Architektura - elementy ludzkiego budownictwa, także ruiny, w przestrzeni krajobrazu. 

 • Deszczowy dzień - z pleneru w Werder Havel, 2009. Obraz archiwalny

  Pejzaże II - Krajobrazy

  Krajobrazy - leśne, łąki i nad wodą (śródlądową), możliwie bez widoku dziedzib ludzkich. 

 • Fala, olej na płótnie, 40x40 cm, rok 2010

  Pejzaże III - Nad morzem

  Nad morzem - wybór kompozycji. 

 • Przed burzą, studium z pleneru w Bronikowie, 2017 - obraz niedostępny.

  Pejzaże IV - Chmury...

  Chmury - temat przewodni tej serii obrazów. 

 • Zielono mi...

  Abstrakcje

  Cykl autorski, obrazy malowane "z głowy". Dekoracyjność jak i bardziej złożone treści / nastroje nie muszą odnosić się do rozpoznawalnych kształtów. W tej galerii na początek 6 kompozycji z dawnych lat, wkrótce pokażę najnowsze. 

 • Czy to na pewno jest przyjaźń, człowieku? Olej, płótno, 2010. Kolekcja autorska

  Zwierzęta

  Zwierzęta. Temat, który podejmuję rzadko, niemniej...

Do góry