Inne działania - grupy, stowarzyszenia, w sieci...

Wydarzenia » Inne działania - grupy, stowarzyszenia, w sieci...

Poza wystawami, plenerami, kursami, sporą część swojego czasu, aktywności, wiązałem też z grupami artystycznymi, stowarzyszeniami,  portalami, serwisami internetowymi - zazwyczaj o tematyce artytycznej. W tzw., ogólne social media, czy inaczej społecznościówki angażuję się raczej słabo, najbardziej na Facebooku, ale ostatnio, raczej tylko z przyczyn najprostszych - jest tam większość moich znajomych, oraz, ponieważ wiele aktywności, które podejmowałem albo zmarginalizowało działy art, albo przeniosły się na FB, albo też - grupy istniejące w tym serwisie są uzupełnieniem aktywności "w realu". 

Poniżej wymienię moje najważniejsze aktywności w sieci i w "realu", które mogą obejmować działania powyżej wymieniane i wiele innych.

 

1. W Roku 2003 - jak już opisywałem przy okaji wystaw zbiorowych - stałem się członkiem grupy twórczej "Gremium Malarskie" w Tczewie. Z paroma przerwami - łącznie przez 15 lat (w latach 2003 - 2022), uczestniczyłem aktywnie w wielu działaniach tej grupy. Nominalnie nadal jestem członkiem, choć już nie korzystam z wspólnych aktywności - niemniej grupa działa nadal pod kuratelą, wsparciem Spółdzielni Mieszkaniowej w Tczewie. Gremium ma pracownię w budynku SM na Nowym Mieście w Tczewie. Pierwszym prowadzącym - instruktorem zatrudnionym przez SM, był śp., Janusz Mokwa, który zainicjował istnienie grupy / sekcji plastycznej, zrzeszającej zarówno ludzi już aktywnych twórczo, jak i osoby początkujące. Po jego śmierci w zimie 2010 roku, nie został wyłoniony nowy instruktor, grupa zaczęła działać na trochę innej zasadzie. Grupa zmieniła nazwę na Gremium Malarskie im. Janusza Mokwy w Tczewie. Pierwszym Przewodniczącym został Stanisław Buczkowski. W roku 2012 Stanisław niestety także umiera, a Przewodniczącym zostaje Piotr Wegiera. W tym czasie nie ma mnie w Gremium. Nastepną Przedowniczącą (od jesieni roku 2015) - pełniącą tę funkcję do dziś - jest Zofia Gąsiorowska. Grupa miała kilkadziesiąt wystaw zbiorowych - głównie w Tczewie, ale także w Trójmieście, Łodzi czy w Werder Havel (Niemcy). Moja rola - po śmierci Janusza Mokwy - do roku 2019 (gdy jeszcze aktywnie uczestniczyłem w życiu grupy), polegała na przekazywankiu wiedzy mniej doświadczonym uczestnikom. Poza tym uczestniczyłem w wielu wydarzeniach, także w ich przygotowaniu. Zainicjowałem m.in., i pomagałem organizować wystawę zagraniczną Gremium.

Link: 

https://sm.tczew.pl/sdk/gremium-malarskie/

 

2. W listopadzie roku 2007 - po latach przygotowań, stanąłem przed komisją kwalifikującą największego polskiego stowarzyszenia artystycznego - ZPAP. Komisja tego roku - najbliżej - odbywała się w Okręgu Toruńskim ZPAP (Związku Polskich Artystów Plastyków), a sporym stresem odbiła się na mnie wiadomość, że stanę wkrótce przed aż sześcioma profesorami z dwóch polskich uczelni (z Torunia i Poznania). Ale udało się. Zostałem zakwalifikowany. Zimą 2008 otrzymałem legitymację. Niewielką "czerwoną" książeczkę, która parę razy otworzyła przede mną drzwi, dotąd zamknięte. Związek to jednak pewna rękojmia dla laików, albo władz, że artysta nie wypadł sroce spod ogona. I nie obrażajcie się na mnie - Wy - wielu arcy zdolnych ludzi po szkołach prywatnych i samoucy - po prostu powtarzam to, co zdarzało mi się słyszeć zanim..., a jeśli można, uważam, że lepiej sobie życie ułatwiać. Zresztą, co nie co się nawet udzielałem, choć z pewnością mniej, niż przy innych okazjach, ot, parę zjazdów, kilka razy w komisjach skrutacyjnych, takie drobiazgi. Ogólnie, po prostu jestem członkiem, jak parę tysięcy ludzi w Polsce. Uważam, że warto. 

Linki: 

https://zpap.pl/zpap/

https://www.zpap-gdansk.pl/

https://zpaptorun.pl/

 

3. Kolejną inicjatywą, z którą związałem się na wiele lat, był internetowy portal Digart.pl. Działałem na nim w latach 2008 - 2018. W serwisie tym, przez wiele lat pełniłem rolę moderatora forum i grup zainteresowań. Digart był galerią sztuki pozwalającą pokazywać swoje twórcze zmagania z formą, galerią dla znanych, tych "na dorobku" i zupełnie początkujących. Czasami zarzucano Digartowi tę otwartość, ale co kto lubi. W każdym razie wielu twórców zaczynało od digarta. Digart był społecznościówką dla plastyków, grafików, fotografików, literatów... i innych twórców. Był miejscem, gdzie nawiązałem liczne znajomości, także trwające dalej, "w realu". 

Digart istniał niemal 16 lat.

Niestety, w roku 2018 został wyłączony.

Po prostu zdmuchnięty z sieci - usunięty w całości. 

Czemu?

Wielu opowiada, jakoby wyczerpał swoją ideę, stał się archaiczny. Ale przecież nie on jeden został wyłączony i to przez tą samą firmę. Poleciały wielotematyczne blogi, katalog foto, a także z natury bardziej niszowy, trochę vintage - portal artystyczny Variart.org. Zatem nie, nie chodziło o "nowoczesność". Po prostu, z mostu, najczęściej, gdy nie wiadomo o co chodzi, chodzi o..., statystyki wyświetleń i serwisu i reklam, ogólnie, o opłacalność. O aktualną politykę korporacji, posiadającej prawa do określonych stron. Czasem tak bywa - sponsorują, sponsorują, a potem zmieniają zdanie. Mają prawo, choć to jednak, tak zwyczajnie po ludzku, smutne. 

Cóż, było fajnie, kawał życia spędziłem na Digarcie i zapamiętam to na zawsze - a, że skasowano go, nie mogąc nic na to poradzić, poszliśmy innymi drogami. Poza moderowaniem, prowadziłem na tej stronie także tzw. "bitwy malarskie", wewnętrzne konkursy, o których więcej napiszę, przy okazji opowieści o innej aktywności w sieci. Jeszcze Kilka linków o serwisie i do pierwszego / ostatniego wydania internetowego Digart Magazine, gdzie pisałem mały, niestety nieaktualny już, poradnik na temat korzystania z serwisu: 

https://www.facebook.com/digartpl/

https://histmag.org/Digart.pl-portal-utalentowanych-artystow-45

https://socialpress.pl/2018/01/pozegnanie-z-digartem-legendarny-serwis-znika-z-sieci-na-zawsze

https://issuu.com/digartmagazine/docs/digart_magazine_no1

 

W latach - między 2008 - a czasami współczesnymi - pozostawałem otwarty na nowe wyzwania, portfolia miałem w wielu miejscach w sieci, istniejących, oraz nie istniejących - jak, np., Variart.org, czy Wywrota.pl (i inne), miewałem tam sporo wyróżnień, nawet prac miesiąca, nominacji do prac roku, ale choć to miejsca godne wspomnienia jak nieistniejący Variart, czy odwiedzenia - jak Wywrota - jakoś nie związałem się z nimi tak, jak z Digartem. Acz, były wyjątki..., prowadzące często ku nowym, całkiem poza-siecowym wyzwaniom. 

Link do Wywroty: 

https://www.wywrota.pl/

 

4. W roku 2012 zostałem członkiem redakcji internetowej Artpub Galerii - Galerii promującej interesujące osobowości sztuki wizualnej, organizując im tego typu prezentacje, których rozpoczęcie przypominało internetową wersję wernisażu - z możliwością prowadzenia rozmów, zadawania pytań autorowi. Galeria po paru latach przeniosła się na Facebook, a tam, po krótkiej aktywności pozostałem tylko sympatykiem Galerii - choć w archiwlanej wersji nadal figuruję jako członek zespołu redaktorskiego: 

http://artpubgaleria.blogspot.com/

Prezenacje - które przygotowałem: 

Witold Pazera: http://artpubgaleria.blogspot.com/2013/02/witold-pazera-malarstwo.html

Marzena Naliwajko (Pola Minster): http://artpubgaleria.blogspot.com/2013/02/marzena-naliwajko.html

Andrzej Fronczak: http://artpubgaleria.blogspot.com/2013/03/andrzej-fronczak.html

Anna Kloc: http://artpubgaleria.blogspot.com/2013/10/anna-kloc-malarstwo-i-rysunek.html

Mariusz Maksel: http://artpubgaleria.blogspot.com/2013/10/mariusz-maksel-malarstwo.html

Katarzyna Wołodkiewicz: http://artpubgaleria.blogspot.com/2013/11/katarzyna-woodkiewicz-malarstwo.html

Cezary Marek: http://artpubgaleria.blogspot.com/2014/12/cezary-marek-malarstwo.html

Poza tym nasz Nad-redaktor przygotował taką prezentację i dla mnie: 

http://artpubgaleria.blogspot.com/2013/09/pawe-tadeusz-galinski-malarstwo.html

To nie koniec - w ramach wspomnianego wyżej serwisu Digart prowadziłem Bitwy Malarskie - wewnętrzne konkursy, które w pewnym momencie powiązałem z działem Album Artpub - tworząc dla zwycięzców bitew indywidualne prezentacje artystyczne - warto prześledzić kilka wpisów w dziale Artpub - Album - dotyczących tej inicjatywy: 

http://artpubalbum.blogspot.com/

 

5. W roku 2012 - zostałem aktywnym członkiem internetowego forum artystycznego pod nazwą: Klub Twórców Sztuki. KTS był prowadzony od powstania przez Magdalenę Sciezynską z Grodziska Wielkopolskiego. Obecnie zmniejszyła się znacząco aktywność grupy, ponieważ w roku 2019 założone zostało stowarzyszenie o nazwie: Związek Polskich Twórców Sztuki, także, choć nie tylko, jako twórcze rozwinięcie idei KTS. Niemniej grupa nadal itnieje. W ramch KTS uczestniczyłem w wystawie zbiorowej w roku 2014; potem w pierwszym (z ostatecznie 9), plenerze malarskim w Grodzisku Wielkopolskim; poznałem artystów, jak np., Waldemar Jarosz - dzięki czemu odbyło się kilka inspirujących wystaw grupowych i zbiorowych w Tczewie i Koszalinie... i itd. Warto prześledzić forum KTS, pełne interesujących rozmów, porad natury technicznej, szczególnie, jak sądzę, ciekawych dla osób początkujących, a także wielu relacji z wydarzeń art: 

http://www.klub.tworcowsztuki.pl/

 

6. W wyniku działań na KTS na krótko przystąpiłem do jednego, potem kolejnego stowarzyszenia art. O pierwszym na razie nie napiszę, nie, żeby kryły się za tym jakieś tajmenice, po prostu, z perspetykwy czasu sam nie wiem, czemu odszedłem i zastanawiam się nad powrotem..., ale w drugim byłem kilka lat i były to lata bardzo intensywnych działań art. ZAP - Związek Artystów Plastyków - należałem tam najpierw do Oddziału Poznańskiego, potem, do nowo powstałego Oddziału Pomorze, w którym pełniłem przez pewien okres (do odejścia z ZAP), funkcję wiceprezesa. Za tę i inne aktywności w ZAP, otrzymałem kilka okolicznoścowych podziękowań, w tym dyplom dedykowany od Ministra MKIDN. W ZAP ogólnie byłem od roku 2015 do wiosny 2019. Uczestniczyłem w tym czasie - w kilku plenerach związkowych, oraz w niemal 20 wystawach zbiorowych, kilka zresztą sam inicjowałem / współ-organozowałem. 

Niestety w 2018 i 2019 coś zaczęlo się psuć. Nie będę tu wnikał, co się stało, każda ze stron ma swoje racje, a ja po prostu jeśli wyczuwam w swoim bliskim otoczeniu konflikt, którego nie da się łatwo zażegnać, wolę zmienić sodowisko, niż się stersować. Sztuka i kultura - moim zdaniem - powinny krzewić całkiem inne emocje, sytuacje, wydarzenia. A projekty, których nie można zorganizować w ramach jednego miejsca, można realizować zakładając organizację alternatywną, nową. I tak się właśnie stało. O czym więcej za chwilę, nieco niżej. Nie będę podawał linków do stron ZAP - przede wszystkim, ponieważ nie zachowano niemal żadnego śladu po archiwalnych działaniach sprzed roku 2019. A to co było warte uwagi z mojego punktu widzenia, zamieściłem w poprzednich działach "Relacji z działań", opisując wystawy indywidualne i zbiorowe, plenery z lat 2016 - 2019 - np., wystawę w Sierakowie, Skalarze i Hotelu Kolegiackim w Poznaniu, i inne. 

 

7. W roku 2018 - z inicjatywy kilkorga tczewskich poetów - powstaje "Koło Literatów w Tczewie, im. Romana Landowskiego". Koło wkrótce rozrasta się, licząc obecnie ponad 30 członków, w tym i mnie. Spotykamy się średnio (i w miarę indywidualnych możliwości), raz w miesiącu,  goszcząc w Miejskiej Biblioteece Publiecznej w Tczewie, w salach Filii Głównej (tczewska Starówka). Koło wydało już jeden "Almanach" - zbiorowy tomik poezji i prozy (zamieściłem opowiadanie). W bieżącym roku zostanie wydany drugi jubileuczowy - na 5 lecie istnienia - tomik Almanachu Koła Literatów. 

Link: 

 https://mbp.tczew.pl/tag/kolo-literatow/

 

8. W roku 2019 - jak już wyżej parokrotnie wspomniałem - powstaje Związek Polskich Twórców Sztuki - organizacja nowa pod paroma względami. Nowa, jako związek, a poza tym, zrzeszająca docelowo nie tylko plastyków / rzeźbiarzy ale także aktorów, muzyków, literatów. Byłem w Komitecie Założycielskim ZPTS, byłem również - niemal 3 lata od wiosny 2019 - do wiosny 2022 - sekretarzem Zarządu Krajowgo. Obecnie pozostaję tzw., "szarym członkiem".

Strona ZPTS: 

https://zpts.org/

 

W roku 2020 złożyłem papiery, w 2021 otrzymałem legitymację Stowarzyszenia Marynistów Polskich - Oddziału w Ustce. 

Link: 

https://pl-pl.facebook.com/marynisciustka/

 

Do góry